Syrový příběh o neslavném konci úspěšné grafičky

„Zase ze mě dělaj´ blbce,“ zaúpěla čerstvě blonďatá grafička hlasitě, vztekle mrskla perem od tabletu do nejbližšího rohu své pracovny a probudila sladce dřímající andulku, která s vyděšeným výrazem na zobáku skončila na dně voliéry. Kapesní psík světoznámé značky „yorkshire“ vylekaně zakňučel, zalezl si do krabičky od cigaret a rozměrný kocour britského původu leknutím sletěl z parapetu. Jindy snadno vznětlivý a cholerický přítel žmoulající myšku u druhého počítače protentokrát moudře mlčel. Udělal dobře, protože grafička byla sice hrdou vlastnicí postavy útlé až vychrtlé, leč hlasu objemného, rozlehlého a nepřeslechnutelného.

Z jednoduchého grafického kšeftíku určeného k výrobě tří takzvaně nízkonákladových firemních webů se totiž velmi rychle stala děsivá noční můra. Ta nyní kroužila po ztemnělé místnosti, vrhala ponuré stíny frustrace a totálního znechucení a byla výlučným majetkem kdysi sympatického zákazníka, ze kterého se ale vyklubal čtverák, filuta, hajzlík, neplatič a gangster. Přesně v tomto pořadí.

Za tři grafické návrhy webů pro firmy zvučně znějících jmen nejenže nedostala ani floka, ale díky své vynalézavosti a nesmírné zvídavosti s hrůzou zjistila, že všechny prezentace už jsou funkční a vesele získávají své návštěvníky v reálném webovém světě. Troška výzvědné činnosti inspirované technikami americké CIA pak přinesla šokující zjištění, že klient, který si u ní práce objednal a který ji zneužil pouze jako subdodavatele ke své vlastní webdesignerské činnosti, už od zřejmě bohatých firem vyinkasoval hezky zaoblené částky a to řádově vyšší, než o jakých ona kdy jenom snila. A že snila často a kvalitně.

Na fakt, že se ve své profesi začasté střetávala s lidmi inteligencí nepoznamenanými, si postupem času zvykla a sama o sobě žertem prohlašovala, že je bezkonkurenční česká „blbcolapka“. Jenže všeho moc škodí, firemní konto zívalo nudou, protože nemělo co spravovat a když se datum splatnosti vystavených faktur začínalo ztrácet v mlhavém oparu vzdálené minulosti, došla grafičce definitivně trpělivost a s pomocí kolegy kodéra, který na tom byl podobně, protože pro stejného klienta kódoval šablony, jednu z prezentací z moci dané jí zatím funkčním FTP přístupem pozastavila. Nehodlala nadále dělat blbce vyčůranému mlamoňovi, který výsledky její práce vydával za své a neměl zřejmě ani v úmyslu vyrovnat vzniklé finanční závazky. Nastartovala tedy oblíbeného emailového klienta a upozornila dotyčného dlužníka, že je v prodlení s úhradou faktury a dokud nebude sjednána náprava, bude webová prezentace firmy „Čmundíček s.r.o.“ nedostupná. Majitele firmy „Čmundíček“ jsem telefonicky informovala. Děkuji za pochopení. A začaly se dít věci.

Klient: „Zavěste Čmundíčka a budou peníze.“ (míněno spustit prezentaci)

Grafička: „Jste měsíc ve zpoždění s platbou a pokud vím, peníze od konečného zákazníka jste již dostal. Prezentaci spustíme v okamžiku, kdy obdržíme dlužnou částku.“

Klient: „Zavěste to hned a pak vám možná zaplatím, když dokončíte další zakázku, co jsem měl u vás objednanou. A podívejte, mám všude plno známých a příbuzných. Znáte Kočkovi? Tak pozor!“

Grafička: „Za mé služby jste nic nezaplatil, proto nehodlám nic zavěšovat na ostrý server.“

Klient: „Dávejte si pozor, co říkáte a píšete... může se to obrátit proti vám... Doporučuji ctít morální kodex...“

Grafička: „Že to říkáte zrovna vy.“

Klient: „Já vám rád zaplatím, ale musíte počkat do konce týdne... důvod, proč mi můžete věřit je, že věřím v karmu.“

Grafička: „Dlužíte mi více než měsíc a očekáváte, že budu dělat to, co řeknete?“

Klient: „Kurva do píče zavěste toho Čmundíčka...“

Grafička: „Poslal jste peníze?“

Klient: „Pošlu je, jen co přijdou, čili do konce týdne...“

Grafička: „OK, pak zavěsíme Čmundíka“

Klient: „Pokud se neomluvíte mým klientům, tak jsi vás najde moje rodina. A stihne vás trpký osud!!! A nic s tím neuděláte, neboť my saháme, až do politiky a máme spoustu dlouhých nitek, toť vše!“

Po přijetí poslední zprávy si grafička okousala všechny nehty na levé ruce a pravé noze, vypustila andulku i přítele na svobodu, utopila kocoura, protože byl kastrovaný a s žádnou Kočkou by se stejně nesnesl, strčila hafana do kapsy a odcestovala hluboko do nitra rovníkové Afriky, kde se jí mezi potomky lidojedů, jedovatými hady, štíry, nebezpečnými šelmami a záludnými moskyty bude žít daleko bezpečněji. A nebude za blbce.

Poznámka autora

Prohlašuji, že celý příběh je pravdivý, řádně zdokumentovaný a řešení situace má ve svých rukou právní zástupce postižené grafičky. Ze zveřejněné písemné komunikace jsem si nevymyslel ani větu, pouze jsem pro lepší čitelnost textu doplnil diakritiku.

Ještě jedna poznámka autora

Dokončení kriminálního příběhu o bloggerově digitální smrti se trochu protáhne, protože tvůrce prvního dílu byl předevčírem zcela nečekaně nalezen ve své pracovně udušen počítačovou myší.

Komentáře

Opravdu realita?

Tohle je fakt ze skutečnosti? No tak to potěš koště. Být grafičkou, tak bych se zamyslel jestli je Afrika dostatečně daleko a dostatečně veliká.
Btw - znamená to snad že do střední afriky přijedou kolotoče?

Přidáno: 25. 7. 2007 19:02
Fakt?

Plaváčku, opravdu je tento příběh napsán dle skutečné události?

Přidáno: 25. 7. 2007 19:07

[2] Ano, je.

Přidáno: 25. 7. 2007 19:11
[4] Marek
Ze zákulisí...

Klient: "Pokud mi budete krizit plany, tak uz to pujde mimo mne a bude resit moje RODINA, tak ci tak dosahnem sveho cile..., tak pokud se mate rad okamzite zaveste Čmundíka, penize dostanete do konce tydne."
prepis SMS zpravy...

Přidáno: 25. 7. 2007 19:19
Připomíná mí to...

...mě, ovšem byl jsem tenkrát kodér jistého webu. Ani to není tak dávno. Na mě ovšem bylo podáno trestní oznámení :) Peníze jsem neviděl do teď :(

Přidáno: 25. 7. 2007 19:33
Záruky, smlouvy, zálohy, ...

Do podobných situací se může dostat každý poctivý a důvěřivý podnikatel. Nemusí jít jen o webdesign nebo grafiku.

Ačkoliv ani ty smlouvy neznamenají jistotu, je to alespoň malá pojistka. Případně zálohová platba.

Přidáno: 25. 7. 2007 20:59
[7] Roman

Mě to spíš připomíná Paroubka a ČSSD v tom sporu, kdy mají zaplatit a nechce se jim.

Přidáno: 25. 7. 2007 21:20
i v jiném oboru

a čim větší firma tím si více rozkazuje.

Ve smlouvě má zakomponované téměř vše (včetně živelných pohrom, politické zvůle, nestandardních situací, atd.) jak jsem tu smlouvu četl nechápal jsem na co vše mysleli. Asi mají moc dobrého a chytrého právníka (tomu 100% zaplatili) ....

Přidáno: 25. 7. 2007 21:22
[9] Martin

Kdy to konečně tihle lidi "na volné noze" pochopí. Bez zálohy nehnout ani prstem, když je dílo dražší, nutno sjednat záloh několik, splatných v okamžicích milníků.
Až budou všichni z oboru vyžadovat zálohy a skicovné, lidem to ani nepřijde divné. Jen kvůli blbcům co tohle nectí se s námi tak zametá!
Byty se platí a ještě se ani nezačalo kopat, samé smlouvy o smlouvách budoucích s nevratnými zálohami, na kuchyňské linky se vybírá záloha, ale portály za stovky tisíc se budou platit až po dokončení? Kde to jsme?
Kdo nevyžaduje zálohy a skicovné PRASÍ tento obor a zhyne v bolestech a bez peněz!

Přidáno: 25. 7. 2007 21:47
[10] Mike

Hm, Iva je coool. Docela dobre jsi vylicil i jeji pribytek, tedy spis celou tu jeji 1+1 a tu zoo, co tam beha zoo (pritel promine)

Přidáno: 25. 7. 2007 23:05
Zálohy

Víte jak se to říká: Zálohuj, zálohuj, zálohuj. V případě webdesignera: Vybírej zálohy, vybírej zálohy, vybírej zálohy. Je všeobecně známo (už i mě, 18letému obyvateli Olomouce), že česká platební morálka kouká na bod mrazu z velké dálky a od pusy jí jde pára.

Ruku v ruce s tím jde česká justice, která určitě uzná pochybení na straně grafičky. Takhle už to chodí.

Mimochodem, nedávej to Brno k tomu inputu, Plaváčku. Jednou se ti to vymstí (rozuměj H. Kadlec se naštve a bude to pravé brněnské tóčo) :o).

Přidáno: 25. 7. 2007 23:20

[9] Plný souhlas. Lidi jsou ochotní platit za to, co vidí a na co si mohou sáhnout (auto, dům, nákup) ale jakmile mají zaplatit za SW nebo služby s ním spojené - dívají se na vás jak na zloděje a vydřiduchy. (Však vy jste klikl jen tam a tam a za půl hodiny jste to měl hotové, za to chcete tolik peněz?)... :-)

PS: Už jsem se lekl, že jsem zmeškal pokračování příběhu, nakonec mě ale "psko" hodilo do klidu. Na chvíli. Začal jsem přemýšlet, jestli autor prvního dílu zanechal závěť nebo to zkusí poslat ze záhrobí:-D. Tož teď nevím. Sakra, proč já nemůžu vidět aspoň něco jednoduše? :-)

Přidáno: 25. 7. 2007 23:22
[13] Ike

Naprostá realita, souhlasím, není dobré chtít předem po takovýchto klientech zálohu?

Přidáno: 25. 7. 2007 23:54
[14] Jakub
Pěkný příběh

Moc hezký příběh, bohužel se takovéto věci stávají a to docela často. Iva (pochopil jsem správně, že jde o ni, že?) by pravděpodobně mohla ty peníze získat - i když se z tohoto popisu dá těžko soudit. Každopádně ono vyhrožování by se dalo využít. Pro všechny ostatní mám radu - sepsat nějakou smlouvu (jak už bylo psáno i výše) - u levnějších prací určit cenu, i těch dražších udělat milníky při kterých bude určitá částka zaplacena.
Pokud to jen trošku jde, udělat si přístupy na ftp, o kterých klient neví:-)
Možná není na škodu do smlouvy dát i nějaké penále za platbu v prodlení. Třeba to někoho vyděsí a radši zaplatí.
A jinak, pokud se do takovéto situace dostanete, ihned kontaktujte notáře a sepište s ním současnou situaci. Budete mít ověřenou informaci, že vámi vytvořený web byl umístěn na internetu a když ho posléze klient stáhne, bude mu to houby platné.

Přidáno: 26. 7. 2007 14:11

Takže malá změna. Nešťastná grafička neutekla do rovníkové Afriky, ale jak jsem se právě dozvěděl, našla azyl v multikulturním a tolerantním Blondýně.

Přidáno: 26. 7. 2007 14:19
[16] Jonko

Správanie niektorých exemplárov je nepochopiteľné. Prajem pevnú vôľu a oceľové nervy.

Přidáno: 26. 7. 2007 22:19
Jištění zakázek a pohledávek

Ahoj :-) Asi před rokem jsem o jištění zakázek a pohledávek pro lidi na volné noze napsal článek. Třeba někomu z vás přijde vhod:
http://navolnenoze.cz/zp...ledavek/
Hezké léto přeji :-) Robert Vlach

Přidáno: 27. 7. 2007 12:46
Zálohy

Nezbývá než zopakovat co už zde bylo napsáno. Zálohy, zálohy, zálohy.

Přidáno: 27. 7. 2007 15:11
[19] ZIMINIX
Pěkný článek...

...ale dotyčná grafička má i další možnost. Nechat dotyčnému rozbít hubu :-). Specializovaných firem je na to myslím si dost.

Přidáno: 27. 7. 2007 16:20
[20] Jirka
A co třeba...

Většina (ne-li všechny) příspěvků vyjma [19] jsou snad pouze pláčem nad "rozlitým mlíkem", ale řešení současného palčivého problému nepřinášejí. Jedná-li se o nezanedbatelnou částku, pak přijdou vhod třeba tyto odkazy:
http://radekhulan.cz/ite.../reklama

http://radekhulan.cz/ite.../reklama

Takže, pokud grafička má chuť trošku investovat, tak směle do toho. Investice se zpravidla vracejí a s Radem si myslím docela rozumnějí... ;-)

P.S. Antispamová ochrana? No pochopitelně, že Praha to nebude, že. Však jak by Iva, Rado či inzerovaná agentura (http://www.checkout.cz/?r=h2) mohli sídlit v Brně... :-D
Á propos: Práce v Evropě...
http://aktualne.centrum....d=475373

Přidáno: 27. 7. 2007 16:51
[21] Jirka
Nazor na věc

Vím, že je to někdy strašně těžký ale buď peníze do předu, dobrou smlouvu, plný, do zaplacení jen na vlastním serveru a ve smlouvě rozhodčí doložku.

Celkem to zabírá. V případě firem jako Plaváček, Art-Pgn, a jiných borců-kyň proč ne.

Dá se jim věřit.

Přidáno: 27. 7. 2007 18:38
hm

Najviac sa smejem ked mi ceski zakaznici hovoria.. u vas je strasne zla pracovna disciplina, nedodrzivate terminy... "a preco zaloha" co je u vas taka zla platobna disciplina? atd. atd. cim skor sa ceski dodavatelia zobudia tym lepsie. Chrapúni sú bohužial všade. Nielen na východe.

Přidáno: 27. 7. 2007 21:04

Nový komentář

Kolik stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech? Vyplňte číslo.

 

Při komentování se snažte zachovat alespoň určitou minimální míru slušnosti a pište pokud možno s diakritikou. Komentáře naprosto mimo mísu, popřípadě komentáře urážlivé, protizákonné a podobně neprojdou sítem moderátora.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy. Odkazy na weby nabízející půjčky budou nemilosrdně odstraněny. Autor nemá lichváře v lásce.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].


| Nahoru ↑