Na piedestalu stál. Grafik - webdesignu král

Perfektně nabroušeným ostřím vybavená kudla z pravé švédské oceli už hodně dávno nepatří k nezbytné výbavě výtvarného umělce, úspěšného malíře potažmo webovou grafikou potrefeného jedince. Z evolučního hlediska naprosto zbytečné ušní boltce tím pádem většina grafických mágů donosí bez úhony až do důchodového věku. Prostitutky už nedostávají nečekané podivuhodné dárky a psychiatři mají dost svých vlastních starostí. Novodobí umělci webdesignu tak mají zdánlivě pohodový život. Zdánlivě.

Grafik v těžké chvilceDoba technologickým násilím vytržená z analogových okovů zašustila nezvladatelnými digitálními křídly a ve vzniklém průvanu zrodily se pracovní pomůcky lépe odpovídající zběsile pádícímu jednadvacátému století. Optická myška, geniálně funkční tablet, širokoúhlá obrazovka a takřečený myšoidní mozol viditelně umístěný na zápěstí pravé či levé ruky jsou těmi pravými pomůckami sloužícími grafikovi k výrobě nové webové prezentace.

Pokud platí teze, že kodér je rytířem se statečným srdcem bojující s nepřejícností moderních prohlížečů, pak webový grafik je zcela nezaviněně nedobrovolným účastníkem podivuhodné války zvané „Bitva o pixel.“ Grafik má sice pouhé dva protivníky, ale každý z nich patří do těžké váhové kategorie. Zákazníka a již zmíněného kodéra. Nepříjemný fakt, že proti sobě kříží digitální zbraně dva pracovníci stejného týmu, má nádech pikantnosti, ale syrovou skutečnost nepohřbíte, protože málokdy je kde a jak.

Tvrzení, že s kodérem se kreslící umělec, co web webem stojí, nikdy nemůže lehce dohodnout, je ničím nepřikrášlená pravda. Největším problémem bývají kreativně vymyšlené obloučky, což je vzhledem k faktu, že drtivá většina moderních počítačových monitorů disponuje výhradně pravoúhlým designem, vcelku logické. Ach  –  a moderní,  gradientem vybavené pozadí opepřené rozverně nesymetricky rozmístěným stínováním a navíc opatřené diagonálním jednopixelovým proužkem, je noční můrou každého kodéra. Pixel totiž neochočíte. Je jich dohromady moc a málokdy dopředu víte kolik.  O nehorázném počtu existujících elegantních písem, jejichž praktické nasazení na webové prezentaci je v reálu těžko proveditelné, ale které klient důrazně vyžaduje, ani nemluvě. Jenže grafik to nakreslit musí.

Grafikův úkol přitom zní, přeloženo do srozumitelného českého jazyka, takto: „Udělejte nám návrh webu, který bude jednoduše použitelný, lehce přístupný, elegantní, vzdušný a přitom velmi kreativní, nápaditý a jedinečný. Svět si musí sednout zadek. Na svůj, pokud možno. Trváme na zachování loga firmy s ptákem na větvi, které nás identifikuje a něco by se tam mělo hýbat, nejlépe ten opeřenec, aby celý web vypadal akčně a věrohodně, protože svět je v pohybu a my nespíme. Koneckonců naše ceny také létají vysoko.“  Prostě blbost. Kodér úpí a grafik kreslí obloučky a diagonály skutečnosti navzdory.

„Vinca“ si všeho řečeného byl vědom, protože byl ostřílený grafický kozák, a také by rád kodérskému kolegovi z týmu vyhověl. Jenže co naplat, klient platí a kodér vám privátní konto, sloužící především k regeneraci sil finančně nenasytné manželky a nadstandardním požadavkům zpovykaných potomků, nenaplní. Unavený grafik „Vinca“ ale byl, aniž o tom měl sebemenší potuchy, držitelem dvou světových rekordů, které ovšem populární Guinessova kniha taktně zamlčela. Především proto, že kategorie „Největší úspěchy webdesignové grafiky“ byste ve zmíněné knize prozatím hledali marně. Škoda.

Řeč je o počtu takzvaných „layers“ neboli „vrstev.“ Většina jeho klientů byla prvotním grafickým návrhem úvodní stránky webu vysloveně nadšena a měla jenom pár nepodstatných a drobných připomínek, což „Vincu“ občas dohánělo k zuřivosti. Nepodstatná a drobná změna totiž zhusta měla za následek jediné - začít kreslit grafiku s novým názvem souboru a hezky od pixelu. Anebo přistoupit k řešení zvanému DIV. Jmenovaná zkratka zní uchu kodérskému lahodně, protože vyřeší spoustu zapeklitých problémů, ale v oblasti grafiky znamená něco jiného než nudnou procházku HTML hatmatilkou. „Divoká Inflace Vrstev“ je věc, bez které se žádný dokonalý grafik neobejde.

„Vinca“ se už dávno naučil, a zkušenost to byla bolestná, že není dobré původní grafický návrh odesílat do digitálních lovišť cestou odpadkového koše, ale všechno pěkně archivovat, protože po několik týdnů trvajících úpravách na základě zákazníkových připomínek se zhusta stávalo, že jeho prvotní dílko se ukázalo jako nejlepší a po všech stránkách  vyhovující. Záložní i nezáložní disky praskaly ve švech a to zdaleka nebylo vše.

Systém divokých inflačních vrstev se ukázal jako poměrně bezbolestné a funkční řešení, ale měl i svá úskalí. Úctyhodných a vymazlených 478 vrstev v návrhu webu mamutí elektrárenské společnosti, vybavené kromě jiného sedmi špičkovými manažery s různými názory na nový web, bylo prozatím jeho osobním rekordem. Pravděpodobně také světovým, ale bez Guinesse těžko říct. Bohužel při třísté vrstvě už jeho Dual Core Pentium vehementně protestovalo, grafická karta úpěla pod nadměrným přísunem rozdováděných pixelů a třírychlostní větrák na unaveném procesoru pěl hlasitou a ukřivděnou píseň přetíženosti. Co ale bylo nejhorší – „Vincovi“ docházely nápady, jak jednotlivé vrstvičky nazvat, aby se v nich vyznal, takže nebyly výjimkou stylistické patvary typu „pozadí z pozadí původního ale nepůvodní bez pixelu“ nebo „pozadí z pozadí původně původního ale nepůvodní s pixelem,“ což špičkový grafický program zvládal na výbornou, ale „Vincův“ zastaralý a nikdy neaktualizovaný mozek málokdy.

„Vinca“ nikdy nebyl odpůrcem nových technologií a moderní a velmi drahý tablet vyzkoušel, aby si ušetřil těžkou práci. Jenže mu nepadl do mozolem vybavené ruky, křivky vypadaly křivě víc, než bylo zdrávo, a tak jeho jediným nástrojem zůstala obligátní a historicky zastaralá počítačová myška, vybavená několika tlačítky navíc, která nikdy nepoužil a o jejichž praktickém účelu měl vážné pochybnosti. Celkem nedávno ale jeden z jeho také grafikou postižených kamarádů objevil na internetu bezvadnou utilitu, která měřila vzdálenost, jakou myška urazí při autorově pracovním nasazení. Softwarový měřič vzdálenosti se při úspěšném dokončení webu exotické cestovní kanceláře zastavil na čísle 72,42  kilometru. O fous víc než vzdálenost Praha-Prčice a to výhradně pravou rukou. Druhý světový, ale bohužel nikdy oficiálně uznaný rekord. Zase škoda.

Na rozdíl od většiny grafiků „Vinca“ v zásuvce svého pracovního stolu kudlu měl. Pravou. Ze švédské oceli. Zavírací. Vyrobenou Švédy v Číně. Znal také legendární příběh světoznámého malíře a občas míval pocit, že by klidně nějakou končetinu postrádat mohl, jenže se nemohl rozhodnout kterou. Často ho bolela hlava, ale té mu bylo líto. A tak si alespoň v rámci zachování duševního zdraví každý večer před ulehnutím notoval dvě říkanky, které pocházely z jeho přepracované hlavy a které mu vracely tolik potřebné sebevědomí. Zněly přibližně doslova takto:

„Grafikově duši obě uši sluší“  a „Každý správný frajer používá layer.“

Komentáře

Moc pěkné, jak pohádka na "dobrou" noc :o)

Přidáno: 28. 7. 2008 19:32
Uplne jsem se videl

Uplne jsem se pri cteni videl, jak se snazim vecpat datla do "loga" jednoho navrhu - www.drevotes.cz - mame to my grafici tezke ;)

Přidáno: 28. 7. 2008 19:39

Pekne, pribeh ze zivota. Ale stejne jako v mnoha firmach tam chybi webdesigner. Takze pak je mozne na netu videt hruzne vytvory, kdy grafik naplaca jeden efekt na druhy, koder to da nejak dohromady v kodu a uzivatel pak trpi, kdyz hleda utopene policko pro prihlaseni.

Přidáno: 28. 7. 2008 20:37

Děkuju, Plaváčku, že ses nás kodérů zastal. Kodeřina, velká dřina.

Přidáno: 28. 7. 2008 21:28
Kolik lahvi vina na clanek padne???

Videl bych to tak na jednu ci dve, chvilku strizliveni a hura na to :)

Tohle snad ani strizlive vymyslet nejde :) dekuji za druhou realnou pohadku v rade :)

PS: Procpak mi odpoved na ochranu proti spamu nebere jako spravnou odpoved mesto Opava??? To bude nejaka chyba v IFu ne??? ;) tak ja teda prubnu to Brno... no...

Přidáno: 28. 7. 2008 23:03

Ty názvy vrstev mě naprosto zničily. :o))

Přidáno: 29. 7. 2008 0:04

Naozaj pekný článok. Fakt ako rozprávka na dobrú noc. :-)

Přidáno: 29. 7. 2008 0:23

Hehe, můj poslední grafický návrh pro web spočíval v cca šesti tužkou plně pokreslených listech A4 a jedné "finalizované" skice od ruky, kterou jsem byl sotva s to převést do nějaké digitální podoby. Sebe coby kodéra bych já, coby grafik, v tu chvíli i politoval...

Přidáno: 29. 7. 2008 1:42
Dobrý...

Jsou i jednodušší témata pro diskusi mezi grafikem a koderem - a se smrtelnějšími následky pro sebevědomí - to když vám přinese s hrdostí pracovník marketingu/propagace nejmenované firmy fůru firemních plakátů vlastní výroby - a vy se mu snažíte vysvětlit, že plakát je vyšší než širší a obrazovka monitoru naopak (tzn. zhusta i použitých oken) a že ten návrh je prostě nepoužitelný.

Někdy to spraví hodinka přesvědčování...jindy až příklad - a pak jste označen za sabotéra :).

Přidáno: 29. 7. 2008 10:51

Nejhorší je, když je grafik a kodér jedna a tatáž osoba. Taková osoba pak s vysokou pravděpodobností bez ucha skončit může.

Přidáno: 30. 7. 2008 15:46

...bez ucha možná, ale sázím, že spíš bez hlavy nebo se zavařeným jejím obsahem:)

Přidáno: 31. 7. 2008 14:42
Je lepší vědět, že nevím, nebo nevědět, že vím?

Zajímavá otázka ...

Vím-li, že nevím, mohu s nevědomím něco dělat.

Nevím-li, že vím, nijak mně ani mému okolí mé vědomí neprospěje a proti nevědomí nemohu nic dělat..

Kdyby se to někomu zdálo od věci: [8], [10]

Přidáno: 2. 8. 2008 23:23
Dobrý článek

Další z řady skvělých článků, díky ;-)

Přidáno: 9. 8. 2008 21:26
A pointa?

No, všichní říkají jak moc je to pěkné - mě by spíš zajímalo, jestli ty články někdy budou mít pointu, protože někdy se sice pobavím, ale jindy bych rád zpátky svých pár minut, strávených čtením. Vážně nechápu, proč by někdo měl šílet z toho, že použije mnoho vrstev v grafickém programu. Stejně tak se dnes dá nakódovat už ledacos...

Přidáno: 23. 8. 2008 16:47
Pointožrout

[14]Řádí mi v systému hrozný pointožrout, který byl poprvé spatřen na blogu Arthura Denta v roce 2005. Na jeho odstranění se pečlivě pracuje.

Přidáno: 24. 8. 2008 8:14
Pěkné

Díky za uspávačku :). To mi připomělo jednu paní, která nás donutila udělat web takové kvality, že jsme si od ní nechali podepsat papír o mlčenlivosti. Tzn. my jsem ten web nedělali :).

Přidáno: 28. 8. 2008 21:22

Na komentář reagoval [17] F

Na komentář reagoval [18] Polda18

[17] F
A

:)

Přidáno: 28. 3. 2013 12:20

Tento komentář je reakcí na [16] Lexter

[18] Polda18
Přísně tajné :)

Nejlepší jsou přísně tajné weby, jejichž design je natolik tajný, že by jsi musel zabít každého, kdo by se na něj podíval :))

Přidáno: 8. 6. 2014 11:30

Tento komentář je reakcí na [16] Lexter

Nový komentář

Kolik stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech? Vyplňte číslo.

 

Při komentování se snažte zachovat alespoň určitou minimální míru slušnosti a pište pokud možno s diakritikou. Komentáře naprosto mimo mísu, popřípadě komentáře urážlivé, protizákonné a podobně neprojdou sítem moderátora.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy. Odkazy na weby nabízející půjčky budou nemilosrdně odstraněny. Autor nemá lichváře v lásce.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].


| Nahoru ↑