Jak se správně orientovat v nabídce webdesignerských firem.

Po zadání klíčového slova „webdesign“ nebo fráze „tvorba webových stránek“ do formulářového políčka nejznámějšího českého vyhledávače obdržíte statisíce až miliony relevantních odpovědí. To je holý fakt. Zkuste si to na vlastní myšku. Inflace výsledků vyhledávání mě svádí k teorii (prozatím ale nedoloženou statistickými fakty), že český národ se v jednadvacátém století rozdělil na dvě diametrálně odlišné skupiny. Vychází to, řekl bych, pěkně fifty-fifty. Polovina nešťastníků ví houbeles o tom, jak se tvoří web, ale potřebují prezentaci a tak musí platit. A druhá půlka z této skutečnosti tyje a spokojeně vydělává na neznalosti svých spoluobčanů. Velká část českého národa obdařená internetovou přípojkou zkrátka provozuje webdesignerskou profesi.

Dovolím si prohlásit, že se jedná o specifikum, které v celém okolním civilizovaném světě nenajdete, protože se naskýtá otázka, kdo a proč třeba staví silnice, domy nebo peče chleba? Nebo odváží odpad? Jednu takovou webem nevybavenou odpadní firmu objevila má dvorní grafička na brněnské dálnici a málem havarovala v okamžiku, kdy předjížděla starou fekální Vétřiesku s purpurově obarvenou cisternou, která nesla jednoznačné reklamní poselství: "Vaše hovno - naše radost". Geniální reklamní sdělení.

Orientovat se v tak nepřehledné džungli neodolatelných nabídek na tvorbu webové prezentace je velmi těžké a pro laika prakticky nemožné. Zkratky, které studia používají už navíc nejsou to, co bývaly v době, kdy si Ivan Mládek dělal prdel z dnes archivního a ceněného DKW. Mimochodem, našel se i borec, který kdysi populární písničku přiblížil moderní době. Vychutnejte si ten bezva text. Proto jsem se po zralé úvaze rozhodl, že platící polovině národa poskytnu zdarma návod, jak nenaletět a jak se ve složitých nabídkových textech webdesignerů orientovat. Zveřejňuji tímto překlad nejčastěji používaných marketingových plků a doufám a věřím, že se opět dobře pobavíte.

Slovník je k dispozici zcela zdarma a dopředu se nezákonně vzdávám veškerých autorských práv. Nicméně – pokud občas něco z níže publikovaného využijete, vězte, že mým oblíbeným pitím je kvalitní Modrý Portugal. To jen na okraj.

Jsme mladá, dynamicky se rozvíjející, ryze česká firma, zabývající se tvorbou webových stránek.

Překlad: Jsme parta nedouků rok po maturitě, ale máme velké plány do budoucna. Počítač nám darovali rodiče a o tvorbě webu zatím víme velký kulový. Čerstvě jsme si založili es-er-óčko a vyrobili si vizitky s honosnými tituly. Máme „project managera“, „sales managera“ i „art directora“ a vůbec jsme děsně cool a in. Naším zatím největším úspěchem byla výroba špičkového webu pro klan pařící českou herní pecku „Neser, nebo tě zastřelím“ s kompletním administračním systémem postaveným na phpBB.

Naše společnost má následující znalosti a zkušenosti s jednotlivými oblastmi IT: operační systém: Microsoft Windows, kancelářský software: Word, Excel, Access, PowerPoint, FrontPage, PhotoDraw. Konstrukční programy: Autocad 2000 + MechSoft Profi Plus, Inventor 5. Programovací jazyky: Visual Basic 5.0 a 6.0, VBA, Turbo Pascal 7. Internetové programovací jazyky: XHTML, CSS, JavaScript, PHP3/4. Databázové programovací jazyky: SQL. Ostatní znalosti: Znalost počítačových sítí.  Základní znalosti: ASP.NET, SQL Server, MySQL Server.

Překlad: Všechno výše zmíněné jsme tak trochu na warezu ukradli a naučili jsme se to spustit. Víme prd, co všechno ten soft umí, ale jsme dobří v marketingu a klient jenom čumí, jaké máme mozky.

Naše webdesignerské studio vytváří originální grafiku a web design s ohledem na potřeby zákazníků. Náš design je vždy originální a jedinečný.

Překlad: Byla sice fuška najít zahraniční web s free template, který není tak profláklý, ale zvládli jsme to na jedničku. Ovládáme cracknutý Photoshop natolik, že dokážeme vymazat původní copyright.

Pro významného klienta jsme vyvíjeli a testovali interní webovou aplikaci.

Překlad: Měli jsme kliku, že fotřík jednoho z členů našeho týmu je členem představenstva nadnárodní telekomunikační společnosti. Najali jsme si tedy profíka na databázové systémy a vyfakturovali si dvojnásobnou částku, aniž by o tom autor kódu věděl. Jsme fakt dobří webdesigneři.

Ctíme validitu, sémantiku a hlavně přístupnost webů. K tvorbě webů využíváme standartů XHTML 1.1 a CSS 2.1.

Překlad: I frames jsou stoprocentně přístupné, když o jejich záporech zákazník nemá ani tucha. Že v XHTML 1.1 nejsou rámce a nikdo tohle DTD nepoužívá víme, ale co je komu do toho. Byznys je prostě byznys.

Dalo by se pokračovat dál a dál. Nebudu. Dám raději volné pole působnosti komentářovému spamu a vašim zajisté podnětným nápadům (nejlepší postřehy odměním). Zkuste se ale zamyslet nad faktem, že zedníkem se obyčejný mladý muž může stát až po třech letech náročného studia, zatímco webdesignerem se prohlásí každý, kdo potřetí v životě zapnul počítač.

Já letos s úžasem v očích pozoroval souseda, jak mi z pálených cihel staví ubytovnu pro uhlí (odborně se malý zděný palác nazývá „uhlín") a nestačil jsem žasnout, jak mu jde práce od ruky. Tak mi to nedalo a hloupě jsem se zeptal: „Mistře, kde jste se naučil všechny tyhle šikovné grify?" A on povídá: Dělám svou práci už téměř třicet let. Baví mě. Každý den se přesto učím něco nového. A nikdy nemůžu podvést svého zákazníka. Protože když chlívek postavím blbě, tak za dva roky spadne a zabije prase v době, kdy není zabijačka. Jelita i jitrnice budou v hajzlu a já budu za blbce. To si přece nemůžu vzít na svědomí."

A to je celé tajemství poctivé práce. Zedník bafnul placatou lžíci a dorazil své dílo. Můj "uhlín" stojí a co budu živ, nespadne.

Protože ho vyrobil skutečný profík. 

Související odkazy:

Komentáře

Amen

Přidáno: 9. 11. 2007 15:55
30 let

Tak od teď budou i webdesigneři tvrdit, že to je již třicet let jejich profese (co na tom, že webdesign vznikl "o něco" později).

Takový slovník má každý obor. Vždycky budou lidi, kteří umí makat a lidi, kteří to nic umí okecat. Znám i zedníky, jejichž zkušenosti jsou víc orientované na mluvení, než na stavění. A překvapivě jsou na tom po stránce finanční lépe než ti, kterí pracují a pracovat skutečně umí.

Lidi prostě věří reklamám (těm kecům o tom, jak jsou uplně dokonalí a jak vám na zahradě postaví Kreml do dvou dnů a skoro gratis).

Přidáno: 9. 11. 2007 16:09

[2] Jo.

Přidáno: 9. 11. 2007 16:11
[4] L. Strnadel

Hezký článek s krásnou tečkou na konci, ale řekni mi teda co se tam teda má psát? Nevím kolik potenciálních zakazníku upoutá prázdná úvodní stranka, něco tam přece těch 50% napsat musí a moc by asi nevydělávali se stránkou na které by čpělo "Jsme parta puberťáku a děláme totálně nepřístupné weby plné rámců (mimochodem na naší SŠ se učí v ICT tvorba rámců jako moderních prvků) jen proto abychom měli na vodku a startky".

Přidáno: 9. 11. 2007 16:17
[5] Martin
doporučení

Plaváčku, myslím, že bys s tím měl něco dělat!

Založ nějakou tu Plaváčkovu Asociaci Profíků a tam budou sdružení opravdu ti nejprofíkovatější profíci, které osobně proklepneš a kteří si za poplatek pouhých xxx Kč ročně budou moci na web dát nálepku této asociace. Přicházející zákazníci tak díky této nálepce jednoduše odliší zrno od plev.

Nějaká ta konference párkrát za rok by taky nebyla marná. Místo psaní do blogy bys tam mohl přednášet.

Přidáno: 9. 11. 2007 17:06

[4] alespoň by se zbavili jednoho nepěkného zlozvyku - lhaní ;)

Přidáno: 9. 11. 2007 17:12
Jsme tým profesionálů

Nebyla zmíněna ještě jedna oblíbená věc: jsme tým profesionálů = jsem sám a stydím se to říct.

Přidáno: 9. 11. 2007 17:57
Už zase

http://www.google.com/se...oe=utf-8

Druhý odkaz ve výsledcích je právě to webdesignérské studio, o kterém jsi už psal. To ti opravdu tak hodně leží v žaludku? ;-)

Přidáno: 9. 11. 2007 18:05
[9] Školník
Kontaktujte nás

[7] Tak tak, psaní textů v množném čísle, kdy služby poskytuje pouze jedinec je taky velmi oblíbené..

Přidáno: 9. 11. 2007 18:45

[2] „My máme teď toho výbornýho zedníka, víte, von teda cihlu do ruky nevezme, ale jinak je to vodborník na slovo vzatej, že jo, pane Lórenc?“

Přidáno: 9. 11. 2007 18:51
SEO

I to SEO mají také v malíku. Proto si na vizitky píšou CEO :)

Přidáno: 9. 11. 2007 19:02
[12] Inza
Máš recht...

No, teda plaváčku, vystihl jsi to krásně:-). Ten kdo weby umí, nepotřebuje mít na webu tyhle kecy - jeho dílo mluví za něj. BTW, ono zase na druhou stranu není vůbec špatné, že tyhle webdesignérští noobové existují, protože silně pochybuju, že se najde kvalitní webovej vývojář, co by udělal kvalitní web sousedovy od vedle za pár šupů, když má hodinové sazby začínající na 500 korunách. Takže přenechme lameřinu lamerům a sami se můžeme soustředit na weby, za které nám lidi platěj. - a garantuju ti, že tyhle druhy lidí jsou moc velký zvířata na to, aby se nechali voblafnout bandou Pepy z Neratovic, webdesign s.r.o. :-)

Přidáno: 9. 11. 2007 19:03
Všechno to jsou puberťáci.

Zase jeden moc povedenej článek. Jenom bych dodal:

Jedinej machr na weby je Plaváček, protože ten tu byl už v době taulkových layoutů. (Přesto, že se mu po nich pekelně stýská, dokázal se od nich odprostit.)

Mimo něj pak existuje už jen jedinej typ dobrých webdizajnerů a to ti, kteří jsou dost chytrý na to, aby svý klienty odkázali na plaváčka.

Přidáno: 9. 11. 2007 19:15
[14] Jarda
Platí to pro všechny

Ze zkušenosti vím, že i ty nejznámější české webdesignérské firmy jsou na tom podobně. Peníz je alfou a omegou všeho.

Mimochodem "nešvarem" většiny webdesignérských firem je požadovat za skicu "pastelkovné", to jsem jinde v IT neviděl. Přijde mi pak trapné, že sepisuji zadarmo nabídku na systém, nad čímž sedím 14 dní dnem i nocí s nejistým výsledkem a je to samozřejmost (riziko podnikání), ale designeři za skicu, kterou mohou/nemusí mát za chvíli požadují bakšiš. Přijde vám to normální?

Přidáno: 9. 11. 2007 21:14
...

Možná Plaváčku některým křivdíte. Nicméně to se stává ale vždy při shrnutí a takovémto hodnocení.

Mě je kupříkaldu 18, denně studuji svůj obor, ptám se zkušených na jejich rady, sám zkouším. Myslím to opravdu vážně a velké plány do budoucna mám taky. Můj první web byl klanový web :-) Ano na vizitce jsem měl "project manager" ale to je už dávno.

Pravdou je, že tehdy jsem se aktivně nenabízel. Dnes už něco umím, tak se snažím, ale ve vyhledávání to chce být na několik slibných frází na prvních 3 pozicích, nebo mít silnou značku A NEBO vyhrávat výběrová řízení - což se mi poslední dobou daří.

Ale za valnou většinou "firem" se schovává študák na koleji.

Na druhou stranu, řekněte mi, jaký je rozdíl mezi např. mnou, který se oboru věnuje aktivně a studuje jej a větší firmou - která má reklamy v adwords a ještě někde a dělá ještě tabulkové layouty a designy připomínají většinu amerických webů.

To je firma s 6ti zaměstnanci, zázemím a praxí od roku 1999 ... tohle nelze takto shrnout v článku tak, že 14letí to neumí :-)

Já se snažím pracovat tak jako váš soused.

Přidáno: 9. 11. 2007 21:42

Moje nejoblibenejsi je: Jsme webdesign studio a web vam udelame v nejnizsi cenove tride. Pri tvorbe webu se zamerujeme na pristupnost a pouzitelnost a samozrejme na SEO a SEM :-D Web muzete mit uz za 999,- :-D Aneb muj clanek na toto tema. ;-) http://webzapisnik.cz/in...e-tride/

Přidáno: 9. 11. 2007 22:07

[14] Platit skicovné v případě, že si daného grafika nevyberu, mi připadne naprosto ok a nemám s tím problém.

Přidáno: 9. 11. 2007 23:24

Krásný překlad "reklamštiny" do češtiny. Ale hned tu mladou a rozvíjející firmu bych až tak nekritizoval, každý nějak začíná, nidko se nerodí jako profík.. Je potřeba dozrát.

Přidáno: 10. 11. 2007 0:23
[19] L. Strnadel

[14]
Skicovné je dle mého vpořádku, programátor např. při vývoji RS nebere v potaz určitého zákazníka, tvoří zcela samostatně bez ohledu pro koho onen RS bude určen . Na druhou stranu grafik tvoří pro konktrétní osobu a těžko použije onu práci na jiný projekt na rozdíl od programátora. Skicovné je alespoň malá "náplast" za vynaloženou práci.

Přidáno: 10. 11. 2007 0:49
[20] Vojtěch Kopal
Někdo pracuje ...

... a někdo jiný má čas si psát blogovnik.

Prostě si myslím, že o kvalitních lidech, s kterými se dá spolupracovat, není nijak zvlášť na internetu slyšet.

Přidáno: 10. 11. 2007 2:11
Tak tak ...

Je to tak ale ... jenže zase takoví jako Plaváček a spol. se starají o tu zábavnější část + už ví jak na to, tak se dělí o zkušenosti a právě ti, my, vy, oni co o nich není slyšet to čtou :-)

Přidáno: 10. 11. 2007 2:48
SEO

"Základní SEO - alt, span - 99,-";
"Pokročilé SEO - css, div - 299,-";
"Kompletní SEO - 999,-";

"Spolupracujeme s mnoha profesionály z celého světa, přinášíme na trh moderní řešení založené na kvalitním designu a bezpečném systémovém základě." = používáme cizí CMS, cizí templaty a celé vám to slepíme dohromady za pětimístnou cifru ;)

Přidáno: 10. 11. 2007 3:27
Plně souhlasím

Samozřejmě je to všechno a vždy o přístupu lidí k věci a je jedno, zda se jedná o zedníka nebo web designera.

Napadá mě jedna velká otázka, která z něho pro mě vyplývá, a na kterou jsem já za svou krátkou praxi ještě dobrou odpověď nenašel.

Jak vytvářet kvalitní webové stránky a mít pro to web studio které najde a ocení i ten běžný uživatel, který chce jen pěknou prezentaci, které bude zároveň oceněno i profíky. A jak tedy zvítězit proti web tvůrcům, kteří využívají aspektů české povahy - nezajímá mě kvalita, hlavně když to je levné.

Jsem možná naivní, ale stejně doufám, že by vždy měla zvítězit poctivost a cit pro detail, který s tvorbou kvalitní práce jakéhokoli druhu souvisí.

Přidáno: 10. 11. 2007 7:21
[24] honza

Nedá mi to, abych neupozornil na Oranžového ďábla, který dělá ďábelské stránky za skutečně oranžové (nebo ďábelské?) ceny a tvrdí o sobě, že se dostal v tvorbě webů až na pomyslný vrchol:

"Odkaz vymazán (dávno profláknutá recese). Děkuji za pochopení. Plaváček"

Ten web mám fakt rád. Kdykoli mám z práce depku, tady si zvednu náladu :)

Přidáno: 10. 11. 2007 7:46
[25] Roman Raška
Klienti

Musím říci, že se mi Plaváčková tvorna líbí a řadím ji mezi špičku. Na druhé straně je potřeba říci, že malá část klientů ocení "čistotu grafiky a kódu". Po spuštění webu se o něj přestanou zajímat (špičkové studio se o klineta také přestaně starat, protože klient již další služby není ochoten platit), natož aby např. vyhodnotili statistiky. Které většinou nemají, ani o nich neví (mluvím o jednom konkrétním Plaváčkovic klientovi). Potom si sám někdy povzdechnu, jestli ta vyšší odborná webdesignérská není zbytečná, protože leckterý klient prostě tu kvalitu neocení. Vždyť i džíny si někdo koupí u Lewi a někdo na tržnici. Není to teda jako házení perel sviním? Není!
Tím vším jsem nechtěl říci, že bych se snad stavěl za studia, za nimiž stojí hoši ze "základky". Ale myslím si, že i oni mají ve webdesignérské komunitě své místo.

Přidáno: 10. 11. 2007 10:11
Místo na trhu

Já bych i souhlasil s panem Raškou. Ale přemýšlím, jestli takových "studií" není moc. O to tu celkem ani nejde, kolik jich je, ale spíše o jejich vystupování.

Když se podíváme do světa, tak tam, pokud je někdo sám, nebo má po ruce max. jednoho kolegu, tak vystupuje jako freelancer. A že jich není málo. Firmy to neodradí, nedávno jsem se bavil s jedním takovým z UK a říkal, že někdy je to i jeho plus. Lidi ví, že je sám, ale vidí jeho kvalitní práci - což je ale zase dosti subjektivní.

Pokud jsem sám, tak vystupuji jako "nezávislý pracovník" a ne jako "veliká společnost" :-)

Přidáno: 10. 11. 2007 10:28
[27] honza

[24] Hm... Tak mám po náladě...

Může být tedy prozrazeno, kdo za tou recesí stojí, když už je dávno profláknutá? Díky.

Přidáno: 10. 11. 2007 10:46
[28] Ondra

Se spoustou věcí v článku se dá souhlasit. Ale myslím si, že věci nejsou tak černobílé jak bylo v článku naznačeno. Můžete mít firmu, která si za web veme desetitísíce a přesto nemusí být web tak kvalitní, jako když jej vyrobí nějaký "študák" na koleni. A možná v tom je krása webdesignu. Nezáleží ani tak na zázemí jaké máte, ale na tom, co skutečně umíte. Jinak slovo "standard" se píše s D na konci :)

Přidáno: 10. 11. 2007 15:06

[28] Zkus Ondro strejdu Googla a pochopíš, proč jsem zvolil nesprávné písmeno.

Přidáno: 10. 11. 2007 18:43
Výhody

1. Při vytvoření dvou a více bannerů je sleva na jeden z nich 10%.

2. Při vytvoření kompletních webových prezentací je první aktualizace účtována jen za 75% ceny.

Kurňa nekup to :-)

Přidáno: 10. 11. 2007 23:35

Se mě snažíš odradit nebo co? Je mi 15, ale to snad ještě neznamená že musím být naprostý břídil co dělá iframe všude kde se mi líbí rámeček... nejsem "nejlepší team mladých webových designerů", ale učím se, a když si za něco nechám platit tak to není nic co neumím - protože já radši budu mít reference na kterých budu moct ukázat co skutečně umím, než reference ze kterých budu mít desetitisíce korun, ale jsou bezcenné to s*ity. Už jen protože si budu vážit víc sám sebe a takíé protože v budoucnu až budu hledat zaměstnání se budou hodit víc kvalitní reference :)

Teď například budu předělávat web www.faridah.cz - ten člověk co to dělal předemnou si za to vzal 6000Kč+hosting... hah za takový web bych se spíš styděl. Doufám že majitelku co nejdřív doženu k investici do kompletního přepsání (kde ji najde vyhledavač aspoň na dvě bezkonkurenční klíčova slova za cenu do 2000Kč) - až to bude předělané můžete sami porovnat jeslti je lepší platit 2000 Kč patnáctiletému harantovi, který udělá obstojný web nebo 6000 Kč někomu kdo udělá web ve stylu dortu pejska a kočičky.

Takže na závěr: Furt lepší levný student šikula, než drahý "profík" matlák. Nicméně na skutečného profesionála prostě nic nemá...

Přidáno: 10. 11. 2007 23:47

[31] Nesnažím se nikoho odradit, jenom glosuji realitu české webdesignerské scény, víc v tom nehledej. Furt lepší student šikula než drahý profík matlák je tvrzení, s nímž bez výhrad souhlasím. Přeji ti hodně úspěchů.

Přidáno: 11. 11. 2007 7:34

Problem je proste v tom, ze kazdy kdo si pusti svuj blogisek, tak se automaticky prohlasi za webdesignera. :-)

Přidáno: 11. 11. 2007 8:42

[32] Díky :) Viděl jsem spoustu lidí co za nehorázné peníze dělají "webové stránky" a je mi pak celkém líto těch lidí co to koupí, protože se v tom nevyznají.

[33] To jsi dobře napsal, to je jako když se mě někdo zeptá: "Ty umíš dělat webové stránky?" - to je celkem obecná otázka, protože moje "in" a "cool" spolužačka která píše na bloguje.cz by řekla mnohem spíš "Ano" než já, protože aspoň vím co neumím a co se budu muset učit (a tak můžu říct: "Ano můžu Vám stránky nakreslit, nakódovat, ale už Vám neudělám SEO ani Vám nenapíšu redakční systém"), zatímco z jejho pohledu si ona řekne: "Udělala jsem webové stránky, takže to umím"

Přidáno: 11. 11. 2007 11:41
[35] trdlo
chleba s citronem

prodat se dá všechno, myslim ze jste odbornik na weby ne na obchod a pr :-) web prasátka nezabíjí, pouze tak klientovu peněženku - bohužel ...

Přidáno: 11. 11. 2007 15:30

numero: Jo, jo a nejvic in je prohlasit se za webdesindera a dat si do referenci svoje vlastni portfilo a svuj blogisek a nic vic tam nemit. :-D

Přidáno: 11. 11. 2007 18:11

Catch: Vidim, že rejpani do mladych kluků ti jde ze všeho nejlíp:D

Co kdyby někdo z Vás Velkých webdesignérů udělal nějaky web pro mlade začinajici webdesignery na kterých by byli poptávky na práci, kterou můžou zvládnou i začínající borci.

Něco jako prace a zakázky na jakpsatweb ale od zkušenych webdesigneru pro začinajici webdesignery. S tím že práci s nima zkonzultujete, poradíte jim a když práci provedou dobře tak jim za to dáte pár korun na pivo.

Přidáno: 11. 11. 2007 20:57
Mlada rozvijajuca sa firma...

To uz mam na webe sedem rokov ;-)))

Přidáno: 12. 11. 2007 9:20

Vitec: Rozhodne to neber jako rypani. Jde spis o takove ty extremky kdy opravdu nekdo kdo si spacha svuj blogisek o sobe zacne prohlasovat ze je webdesinger (viz komentar od [34] numero) Zrovna konkretne ty na to jdes podle me dobre. ;-) osobne proti mladym webdesingerum nic nemam spise naopak (vzdyt i ja jsem ten bezny webdesinger). ;-) Ale to co popisuje Plavacek je spis takova ta vostra praxe. :-D

Přidáno: 12. 11. 2007 10:47
Opravil jsem svů W&D PR txt

Tak snad už teď Plaváček nebude zuřit, když náhodou objeví můj web :)

Přidáno: 12. 11. 2007 15:04

Catch: Tak ja třeba nemam nic ani proti takovym lidem jako numero. Nějak začínat musí, ale jde o to aby je to bavilo.

Nejhorší je když vidím opravdove webdesignery s několika letou praxí jak kritizují mladé kluky, kteří mají v hlavičce webu, že jsou začínají webové studio nebo něco podobného - máte snad strach, že kvůli nim příjdete o práci?:D

Já třeba místo hraní her dělám stránky ať už zadarmo nebo za nějakou korunu na pivko nebo něco na sebe:)

No a jinak jak jinak by si měli říkat mladí začínající newebdesignéři? Poštěváčci třeba, ne?:)

Přidáno: 12. 11. 2007 15:49
Certyfykace

Tak už jen zbývá založit asociaci webdezignérů, která bude vydávat echt certyfykát SEO 9001 a CEO 14015. Ty certyfykáty pak budou pro zákazníky zárukou quality, stejně jako certyfykáty typu ISO, nebo obchodní certyfykáty od IBM, Lenovo, HP, Cannon atd. atd. Svého času jsem dělal ve firmě, která jich měla plnou zasedačku. I já tam měl šest vývojářských a asi dvanáct obchodních certyfykátů.

A teď vážně. Myslím, že je úplně jedno, kdo ty weby dělá. Jsou to přeci jenom weby, tedy něco, jako papírové vizitky, nebo letáky. Ty dnes také dělá kdekdo a nepotřebuje na to nic, než grafický program a dobrou tiskárnu. Trochu moc velký humbuk kolem takové prkotiny. Obzvláště v době, kdy je mraky nástrojů - za peníze, zdarma, jednoduché, komplexní, pro prezentace, blogy, portály atd....
Když udělá zedník špatně barák, tak ten spadne a zabije své obyvatele, ať je to prase, nebo člověk, ale co se tak strašného stane, když webdesigner udělá špatně web? Asi nic. Maximálně nedostane zaplaceno. A tak jako v každém oboru, i tady si dnes už většina firem dá pozor, komu svěří své peníze.

Přidáno: 12. 11. 2007 21:38

a nejaky konkretni priklad ?

co třeby my webdesign.banan.cz/ :-)

Přidáno: 16. 11. 2007 4:27
[44] pavel
Buřič

celou diskuzi jsem nedocetl....ale stacilo mi prvnich asi dvacet prispevku, vsechny mi pridou jak kdyby je napsal ten samy clovek. ale to by prece ten nejvetsi z nejvetsich neudelal.. k clanku... plavacek je buh takze dokaze rozlustit co ktera firma svym sloganem a nebo textem na strankach mysli.. hmm mozna by si mohl zalozit nakou novou asociaci na poznani pravdy a nepravdy vsech textu na internetu, samozrejme podle normy.) jinak si myslim ze s webdesignem je to stejne jako s architekturou. da se delat podle normy a podle pravidel, ale vzdy se mi vic libili "baraky" ktere byli jine a vystredni. jinak, nalepku webdesigner kazdemu blogarovi ste dali myslim vy samy a ne oni. internet je svobodny a muze si na nem kazdy delat v podstate co se mu zachce a tak je dneska jen na zakaznikovi co si vybere..) neuprednostujte se pred jinymi (podle vas horsimi) protoze ani vy nejste dokonali. tot vse. dik

Přidáno: 16. 11. 2007 19:42

internet je svobodny a muze si na nem kazdy delat v podstate co se mu zachce

a to je ten průser...
Ne, opravdu nejsem komunista.

Přidáno: 21. 11. 2007 11:26
V posledním bodu:

... využíváme standardů ...

Nevím, jestli nejde o záměr, podtrhující "kvality" studia. :-)

Přidáno: 11. 2. 2008 3:36
Omlouvám se,

reagovala jsem na článek (komentáře jsem četla později), takže jsem nezaregistrovala, že se tu D již řešilo. :-)

Přidáno: 11. 2. 2008 3:51
Máš pravdu, ale...

Máš pravdu, že v dnešní době je webdesignerem kdokoliv. Sám se ale takto také prezentuji na svých stránkách, přestože se mám z obastni webdesignu co učit. Nicméně originální design udělat umím, nedovolil bych si někomu prodat šablonu... A to proto, že webdesign je zároveň pro mě koníčkem a dělat pro někoho web je pro mě radost (tedy alespon ta grafická část, poté když přistoupím k programování to je jiná :o) )
Myslím, že běžnému zákazníkovi je jedno, jestli má dělanou stránku s validním kodem či nikoliv, jestli je kod semantický či nikoliv. Tohle řešíme jen my ,,webdesigneři" a mělo by to být jakési desatero pro nás, ale těm co tvorbě webu nerozumí je to šumák...

Přidáno: 17. 2. 2008 14:38
Nádhera

Díky za pěkný článek.

Přidáno: 4. 7. 2008 11:14

cokoliv kromě čtení je zakázáno? :-) a psaní komentářů?

Přidáno: 6. 5. 2010 13:08
Supr

Díky moc za užitečný článek.

Přidáno: 29. 6. 2012 0:34

Nový komentář

Kolik stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech? Vyplňte číslo.

 

Při komentování se snažte zachovat alespoň určitou minimální míru slušnosti a pište pokud možno s diakritikou. Komentáře naprosto mimo mísu, popřípadě komentáře urážlivé, protizákonné a podobně neprojdou sítem moderátora.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy. Odkazy na weby nabízející půjčky budou nemilosrdně odstraněny. Autor nemá lichváře v lásce.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].


| Nahoru ↑