Fulltextovy robotické zákony

SEOman se zatvářil otráveně a dobře nacvičeným horizontálně-vertikálním pohybem zvaným řiťanda upravil svou polohu v rozvrzaném křesle. Zase schytal flastr a web jeho klienta se propadl na desátou stránku ve výsledcích vyhledávání. Tentokrát si ovšem nějakého závažného provinění vědom nebyl, i když sebekriticky uznával, že se dost často pouštěl i digitálními cestičkami nevyšlapanými a tudíž potenciálně rizikovými. Ve schránce se o pozornost hlásilo několik e-mailových zpráv opatřených červeným vykřičníkem, a o chvíli později se rozvibroval i jeho mobilní telefon.

"No jo, furt," povzdechl si, "zase neděle v řiti," típnul mobil uprostřed dalšího tónu a vyrazil na otravnou procházku houštinou HTML kódu postiženého webu. "Nejradši bych všechny ty vyhledávače zakázal," vzpomněl si na legendární hlášku jakési důchodkyně, což mu trošku vylepšilo náladu. Ne o moc. Nebyl v problémech sám, ale samotná znalost tohoto faktu jako přílišná útěcha nefungovala. Celá potíž totiž tkvěla v nesymetričnosti postavení SEO expertů a tvůrců vyhledávačů.

Každý, kdo přičichl k oboru s názvem SEO, dříve či později narazil na takzvaná Pravidla vyhledávače. Ty nejpoužívanější disponují mírně odlišnou sadu pravidel, která jsou si ale v jednom zázračně podobná. Vyžadují od majitelů (nebo správců) webových prezentací bezvýhradné dodržování. Při jejich (leckdy i nevýznamném) porušení přichází bolestivý trest. Často v podobě penalizace. Což je obávaná ruční technika, kvůli které dost velká část SEO konzultantů špatně spí.

Strašák penalizace poletuje jako neviditelný duch internetem a funguje podobně jako personifikovaný ďábel křesťanské věrouky. Znáte to. Zhřešíš-li, zažiješ muka pekelná. Vařit se budeš ve vlastní šťávě a nikdo, nikdo ti nepodá pomocnou ruku. Bůh má svých starostí dost a drtivá většina SEO expertů úpí v sousedních kotlích. Taková je realita.

Další nepříjemností bylo, že Pravidla se měnila prakticky ze dne na den v souladu s tím, jak probíhala tichá zákopová válka mezi SEO konzultanty a programátory vyhledávačů. Co ještě včera byla košer technika, mohl být pozítří poslední hřebíček do rakve návštěvnosti webu. Jak se tak vrtal ve zdrojovém kódu úvodní stránky, napadla ho geniální myšlenka. Natolik převratná a objevná, že strnul uprostřed řiťandy a nechal myšlenku rozkvést a dozrát.

Jasně, to je ono, mudroval, je na čase vytáhnout do boje a nenechat se vydírat. Nadešla doba, kdy je nutné povolat autory fulltextových robotů k odpovědnosti a k nastolení vzájemně přijatelné reciproční demokracie. Pokud oni důsledně trvají na dodržování jimi stanovených a často se měnících pravidel, i SEO experti by měli mít svá práva. A naopak programátorští patlalové by měli dodržovat pravidla, která jim stanoví nově založená organizace. Spojíme se a založíme ASOSEX. To je dostatečně výbušný a hlavně pochopitelný název i pro laickou veřejnost. Asociace SEO expertů!

Jejím cílem bude narovnat pokřivené vztahy vzniklé z nadřazenosti vyhledávačů a stanovy, stanovy budou začínat třemi zákony, jejichž porušení bude přísně a exemplárně trestáno. Protipenalizací! Zákony, které budou nuceni programátoři fulltextů respektovat a zapracovat do svých algoritmů.

SEOman odsunul práci na zákazníkově webu stranou, otevřel láhev Modrého Portugala, pozdní sběr, ročník 2001, a pustil se do práce. Za vydatné pomoci obsáhlé sci-fi knihovičky a chemické látky zvané alkohol měl po pár hodinách základní zákony po kupě. Jejich znění rozeslal všem známým z oboru a dokonce i přímým konkurentům. Je nejvyšší čas vyběhnout ze zákopů a vyrazit do otevřeného útoku. SEO už nikdy nebude stejné, právě totiž napsal první řádky jeho budoucnosti. Pochválil se, dorazil zbytky již lehce zvětralého vína, uřiťandil se a v míru a v pohodě očekával první souhlasné reakce na jeho příspěvek startující novou éru oboru SEO.

Fulltextovy robotické zákony zní takto:

  1. Robot nesmí ublížit optimalizovanému webu nebo svou nečinností dopustit, aby se propadl ve výsledcích vyhledávání.
  2. Robot musí respektovat optimalizační techniky SEO experta, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním zákonem.
  3. Robot musí chránit své funkce před prozrazením, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Komentáře

Asociace

Hezká myšlenka aplikace Asimovových zákonů. Leč, Plaváčku, i v samotné SF literatuře byly tyto zákony porušeny a napínány.

A ostatně, v novobodém umění také. Aby pak ty zákony nebyly modifikovány dle názorů Bendra ex Futurama a z celého světa SEO nebyl Groeningův myšlenkový pokus.

Možná by bylo dobré zákony o SEO modifikovat myšlenkami Ijona Tichého a kontaktovat Ústav srovnávací tichologie a předat věc přímo profesoru Tarantogovi.

Hm ?

Přidáno: 10. 4. 2011 9:48
Hrome

Disponuji asi zásadní neznalostí, ale kdo je, prosím, profesor Tarantog a jak souvisí s oborem SEO? :)

Přidáno: 10. 4. 2011 9:56

No jo, kdo by se taky dneska dělal s kvalitním obsahem, když k úspěchu bohatě postačí trocha SEOmagie a fulltextovy robotické zákony :)

Přidáno: 10. 4. 2011 10:51

Se divím, že ještě žádnej ASOSEX nevznikl :)

Přidáno: 10. 4. 2011 12:37
Tarantoga

Stanislav Lem - Hvězdné deníky Ijona Tichého. Myslím, že tam použitý humor je nasáknut stejnou esencí, jako ten Váš, Plaváčku.

Jen téma je mírně odlišné - zatímco Váš svět je světem zanikající české web subkultury, v jeho případě jde o vztahy k lidstvu, vesmíru a víře. -:)

Napadlo mne to, protože styl - ten Váš - je velice podobný tomu Lemovu, jen modernější, řekněme o půl století.

Abych Vás ušetřil četby, celá věc se dá přirovnat k fenoménu Járy Cimrmana. Ten má taky kolem sebe opar (humoristický) společenské pseudovědy a pseudoumění reprezentované pány Svěrákem a Smoljakem.

Ijon Tichý má zase - byť fiktivní - ústav vedený profesorem Tarantogou - Sjednocené ústavy tichologie, tichografie a popisné a srovnávací tichonomiky. -:)

Ale abych to nezamotával - až bude doba příznivá, zkuste se na to mrknout. Budete potěšen i poděšen zároveň. Možná.

Přidáno: 10. 4. 2011 18:13
Děkuji

Především se rdím, že mé neumělé literární pokusy srovnáváte s giganty žánru :) Nicméně - už jsem si asi vzpomněl. Já bohužel Stanislava Lema moc načteného nemám (když neberu v úvahu jeho klasiku jménem Solaris). Hodně mě ale bavily jeho bajky kybernetického věku, tuším se to jmenovalo Kyberiáda. Možná jsem tedy nevědomky nějakou inspiraci pro své bláboly načerpal, ani o tom nevím :)

Přidáno: 11. 4. 2011 17:27

Nový komentář

Kolik stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech? Vyplňte číslo.

 

Při komentování se snažte zachovat alespoň určitou minimální míru slušnosti a pište pokud možno s diakritikou. Komentáře naprosto mimo mísu, popřípadě komentáře urážlivé, protizákonné a podobně neprojdou sítem moderátora.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy. Odkazy na weby nabízející půjčky budou nemilosrdně odstraněny. Autor nemá lichváře v lásce.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].


| Nahoru ↑