Pokrok

„Hele, vocasové, vobjevil jsem voheň!“ Dorazil ožehnutý muž s klackem v ruce do studené jeskyně. "Můžeme se vohřát a třeba i ten zbytek mamutí kýty krapet vogrilovat, nebo jak se tomu bude jednou říkat."

„Koukej, Grile, smol na to,“ ozval se nerudný stařec, kterému tuhé syrové maso předžvýkávalo jeho sedm žen - jedna po druhé. „Takovýhle novoty nám sem netahej. Co ty vo tom, jak říkáš vohni, vlastně doopravdy víš? Co když je děsně jedovatej a všichni zdechnem?“

„Jo,“ přidal se další jedinec s hubou plnou tuhého masa, „my chápem, že jsi trochu jinej, ale žvejkat syrovýho stejka je naše dlouhodobá a přirozená tradice.“ Zabral čelistí, něco křuplo a on krvavou rukou vyndal trojku vpravo nahoře.

„Přesně,“ přidal se další, „vzpomínáš, jak Kil, dejž mu Mamut věčnou slávu, s velkou slávou přinesl bazmek, kterýmu říkal kolo? K hovnu to bylo, žrát se to nedalo a nakonec si rozbil papulu na vynálezu, co mu říkal koloběžka a zašlápnul ho mamut. Idiot,“ dodal a spolknul tuhé sousto.

„Jste pitomci,“ odfrkl pohrdavě příchozí, „netušíte, co všechno se s tímhle vobjevem dá dělat!“

„Ano? Tak povídej,“ ujal se slova náčelník lovecké tlupy. „Nepožadujeme ovšem žádné ucelené neověřené teorie, nýbrž praktickou ukázku blahodárnosti tvého drobného příspěvku k rozvoji naší stagnující civilizace.“

Mluvil spisovně, protože jako jeden z mála byl zcestovalý a při své návštěvě cizích krajů přečetl všechny příspěvky na blogu geniálního borce v Altamiře.

„Milerád,“ doširoka se usmál popálený Gril, „kouzlo netkví ve vohni samotném, ten je pouze prostředkem. Skutečnou sílu s uzdravujícími účinky dodá tomuhle vynálezu teprv správný příslušenství.“ Sundal z ramene koženou brašnu plnou jakéhosi zeleného roští. „Dávejte bacha,“ dodal.

Pomocí pazourku rozdrtil už lehce usušené lístečky na padrť, zabalil je do úhledného kousku všudypřítomného lopuchu a poté klacíkem s plápolavým plamenem zapálil konec vzniklé trubičky.

„Teď čumte, volové!“ Zvolal a hluboce nasál aromatický dým. „Ty pyčo, to je hlína!“ Šeptl posléze, praštil s sebou o zem a blaženým výrazem ve tváři se propadl do euforie, což je slovo, které také teprve bude vynalezeno. „Si to zkuste, barbaři,“ doplnil ještě a ztichl definitivně.

Všichni přítomní po chvíli váhání poslechli jeho radu a o několik okamžiků později se celá tlupa válela v rauši na nepohodlné kamenné podlaze.

O dvě hodiny později se z mrákot jako první probral náčelník, zatřepal hlavou, probudil zbytek bandy i doposud blaženě se usmívajícího Grila a vyřkl ortel: „Objevil jsi doopravdy úžasnou věc. Ubal mi ještě jednu a vyřešíme, jak se ten zázrak bude jmenovat. Navrhuji, aby nesl jméno po mé nejmladší ženě Mari.“

Oslovená se blahem bez sebe zatetelila a souhlasila: „Děkuji. Můj otec Huana bude mít děsnou radost.“

Komentáře

[1] Ivana

Předepisuji si Vaše příspěvky jako léčbu na můj upadající optimismus v jakémkoliv množství.

Přidáno: 26. 8. 2018 23:01

Nový komentář

Kolik stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech? Vyplňte číslo.

 

Při komentování se snažte zachovat alespoň určitou minimální míru slušnosti a pište pokud možno s diakritikou. Komentáře naprosto mimo mísu, popřípadě komentáře urážlivé, protizákonné a podobně neprojdou sítem moderátora.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy. Odkazy na weby nabízející půjčky budou nemilosrdně odstraněny. Autor nemá lichváře v lásce.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].


Literární tvorba

E-book zdarma věnující se podivuhodnému rozmachu ezoterických pavěd, což je věc v přetechnizovaném jednadvacátém století dost nečekaná. Vyberte si ze tří formátů útlé knížečky s názvem:

Skeptikův průvodce ezoterikou


| Nahoru ↑