Knižní trh

"Tak podívejte, dámy a pánové," majitel jednoho z největších knižních vydavatelství se rozhlédl po zasedací místnosti. "Jak vidíte na grafu, prodeje našich knih klesají rychleji, než pánské přirození po ejakulaci. Ha ha ha!" Nikdo se nezasmál, kromě asistenta sekretářky oddělení psychedelické literatury.

"To byl vtip," dodal, načež se místnost rozburácela minutovým smíchem. Spokojeně se usmál, ale hned se zachmuřil. "Prostě se nám nedaří a prémie všech jsou ohroženy. Je nutné přijít s nějakým geniálním řešením." Povolil si kravatu, otřel pot z čela a dodal: "Nějaké nápady?" A pohlédl zkoumavým zrakem na vedoucího obchodního oddělení, který horko těžko splácel hypotéku a živil tři milenky.

Ten povstal, usrknul z informované vody a spustil připravený proslov: "Buďme k sobě upřímní, přátelé. Literatura faktu už nikoho netáhne, poněvadž nikdo netuší, co vlastně ta fakta jsou. Na odbornou literaturu se práší ve všech našich skladech. Sci-fi je v prdeli od chvíle, kdy dorazil do Česka internet, takže poslední pecka ´Jak Karkulku vetřelec sežral´nikoho nedojala. Detektivky jsou passé, přestože poslední román Jardy Nejedlého s názvem ´Kterak městská policie otevřené okénko Fabie nalezla a řidiče potrestala´ pár čtenářů našel.  Naše největší dosavadní taháky - totiž klasické pohádky - už také nikdo nechce. Bratři Grimmové jsou zapomenuti a Karel Jaromír Erben zastaral. Možná nadešel čas, abychom dali prostor novým autorům, kteří budou psát pohádkové příběhy pro nové, internetem poznamenané děti. Mám tu pár tipů, pokud dovolíte."

"Doufám, že to nejsou jen vaše vlhké sny, jaké mívá žena po přechodu. Ha ha ha!" Vstoupil do debaty šéf a opět se nikdo nezasmál. Kromě asistenta sekretářky oddělení psychedelické literatury.

"To byl vtip," upřesnil majitel vydavatelství a hurónský smích přehlušil i klimatizační zařízení. "No, tak povídejte," dodal uklidněn a zkoumavě pohlédl na asistenta sekretářky oddělení psychedelické literatury.

"Povedlo se mi vejít ve styk s několika mladými a nadějnými alternativními autory..." spustil a zasedačkou otřásl hlasitý, ale trochu nucený smích.

"To nebyl vtip!" Vložil se do diskuse šéf vydavatelství a publikum ztichlo.

Ředitel obchodního oddělení opět cucnul z láhve a pokračoval: "Zkrátka dozrál čas, abychom uchopili nový a načisto proměněný svět. Mám tu po ruce pár rukopisů a když dovolíte, seznámím vás alespoň s jejich názvy, na nichž samozřejmě marketingové oddělení ještě může zapracovat. Soudím, že některé z nich mohou zafungovat i jako filmové scénáře. A jak jistě víte - Hollywood se topí v penězích, takže my bychom časem mohli také."

"Abych to zkrátil," doplnil šéf obchodu, "nazrála doba, kdy je nutné oslovit alternativní publikum, které se množí téměř geometrickou řadou. Jsou to lidé, kteří prokoukli stávající prohnilý systém založený na zastaralých dogmatech a požadují, prostě požadují nový svěží vítr. Jak myšlenkový, tak literární. A protože pohádky byly odjakživa ekonomickou páteří našeho vydavatelství, zkuste zapřemýšlet a schválit vydání následujících titulů. Pocházejí od různých autorů, ale reflektují změněný obraz světa. Tito spisovatelé vzali hotová díla klasických autorů a upravili je do moderního pojetí. Kultura musí přežít, říkal to i Šmarda!" Zvolal, pak se uvolnil, vytáhnul z náprsní kapsy lehce pomačkaný list papíru a spustil:

"Zde jsou názvy děl, která doporučuji vaší pozornosti: Odčervená Karkulka. Tři čakry děda Vševěda. Červ a Káča. Sněhurka a sedm parazitů. Homeo a Patie. Princezna Lysohlávka. O dvanácti placentách."

Svlažil hrdlo a pokračoval: "To jsou čistě literární díla. Ale máme tu i filmové scénáře: Jak utopit doktora Hnízdila. Přelet nad Škrkavčím hnízdem. S červy nejsou žerty. Hvězdná prána. Za humny je HAARP! A druhý díl - HAARP útočí! Čtyři vakcíny stačí, drahoušku. Zítra vstanu a poleptám se Savem. Chemtrails války epizoda V - Hliník vrací úder. Piráti z internetu: Na konci placky. Ďábel nosí pránu.  Ostře sledované mraky. Od zítřka neoctuji. A jeden seriál - Biorezonance na kraji města." Odmlčel se.

Majitel vydavatelství zatleskal: "Bravo! Bereme všechno. Za takové píčoviny nám čtenáři utrhají ruce. Ha ha ha!" Tentokrát se nezasmál ani asistent sekretářky oddělení psychedelické literatury.

"Vy!" ukázal šéf na bledého mladíka, "proč se tentokrát nesmějete?"

Asistent sekretářky oddělení psychedelické literatury se nervózně zachvěl a tichým hlasem pronesl: "Protože tohle už fakt není k smíchu."

O týden později nastoupil na uvolněné místo zbrusu nový asistent.

Komentáře

[1] Bubák
Království menhirů

A co kniha Království menhirů, bude taky?
https://www.idnes.cz/hrad...ravy_tuu

Přidáno: 27. 8. 2019 20:49

Nový komentář

Kolik stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech? Vyplňte číslo.

 

Při komentování se snažte zachovat alespoň určitou minimální míru slušnosti a pište pokud možno s diakritikou. Komentáře naprosto mimo mísu, popřípadě komentáře urážlivé, protizákonné a podobně neprojdou sítem moderátora.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy. Odkazy na weby nabízející půjčky budou nemilosrdně odstraněny. Autor nemá lichváře v lásce.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].


Literární tvorba

E-booky zdarma věnující se podivuhodnému rozmachu ezoterických pavěd, což je věc v přetechnizovaném jednadvacátém století dost nečekaná. V souboru ZIP jsou k dispozici běžné formáty pro elektronické čtečky.

Stahujte zde:

Líbilo se?


| Nahoru ↑